چوب روسی چیست؟

از روسیه چوب‌ها و فراورده‌های چوبی مختلفی مانند انواع تخته و الوار خشک و خیس وارد ایران می‌شود. گونه‌هایی مانند راش، بلوط و انواع گونه‌های مختلف درخت کاج و صنوبر و … اما گونه‌ی درخت کاج وارد شده از روسیه باتوجه‌ به اینکه از سال‌های قبل وارد ایران شده و فعالان این بازار اقبال بیشتری به این دسته از محصول دارد، ازاین‌رو به‌اشتباه به الوارهای وارداتی درخت کاج و صنوبر، چوب روسی گفته می‌شود.

متاسفانه به دلیل قطع بی‌رویه درختان در ایران و استفاده بیش از حد این محصول در سال‌های اخیر، واردات مستقیم چوب روسی در کشور نقش بسزایی در صنعت چوب ایران را ایفا می‌کند.

چوب روس

در بازار چوب ایران به صورت کلی به هر چوب سفید رنگی که از کشور روسیه وارد می‌شود را چوب روسی می‌نامند. اما اگر بخواهیم به صورت حرفه‌ای به این صنعت نگاه کنیم می‌توان گفت که چوب های روسی دارای گونه های مختلفی هستند اما به دلیل اینکه در سال‌های اخیر بیشتر گونه‌ی درخت کاج وارد می‌شد، فعالان این صنعت به گونه ی درخت کاج، چوب روسی می‌گفتند. ولی در واقع چوب روسی وارداتی شامل گونه هایی از جمله نراد، نوئل، کاج، یولکا و ساسنا و… است.

اهمیت چوب روسی در صنعت 

با توجه به اینکه هر سال وسعت زیادی از جنگل‌ها و درختان در راستای تأمین چوب نابود می‌گردند؛ چوب روسی موردتوجه بسیاری از تولیدکنندگان صنایع چوبی قرار می‌گیرد. در حقیقت استفاده از چوب روسی برای تولید محصولات چوبی، گامی بزرگ برای حمایت از محیط‌زیست است.

درخت کاج سرعت رشد سریع‌تر و تکثیر بیشتری در مقایسه یا سایر گونه‌ها از جمله بلوط دارد، در نتیجه جنگل‌های کاج تجدیدپذیر محسوب می‌شوند. از چوب کاج زرد که فشردگی بیشتری دارد در صنعت ساختمان و کاج سفید که نرم‌تر محسوب می‌گردد در نجاری استفاده می‌شود.

الوار چوب روس

انواع چوب روسی

از روسیه چوب‌ها و فراورده‌های چوبی مختلفی مانند انواع تخته و الوار خشک و خیس وارد ایران می‌شود. گونه‌هایی مانند راش، بلوط و انواع گونه‌های مختلف درخت کاج و صنوبر و … اما گونه‌ی درخت کاج وارد شده از روسیه باتوجه‌به اینکه از سال‌های قبل وارد ایران شده و فعالان این بازار اقبال بیشتری به این دسته از محصول دارد، ازاین‌رو به‌اشتباه به الوارهای وارداتی درخت کاج و صنوبر، چوب روسی گفته می‌شود.

اولین چوبی که قصد بررسی آن را داریم، چوب نراد روسی است، این چوب از جمله چوب‌های پر فروش در بازار ایران تلقی می‌شود. چوب نراد روسی از درخت کاج تهیه شده و علاوه بر روسیه در ایران و مناطقی از اروپا نیز رشد می‌کند. این چوب به لحاظ قیمتی بسیار مناسب‌تر از سایر چوب‌های وارداتی است که مورد توجه وارد کنندگان چوب قرار گرفته است.

چوب نراد روسی از جنس نرم و وزن سبک، دوام و استحکام بالا، دارای گره‌های کم و نامنظم، رنگ‌پذیری بسیار بالا، مقاومت بالا در برابر رطوبت، استحکام بالا در برابر حشرات چوب‌خوار، طرح و ظاهر زیبا و انعطاف بالا در برابر کار نجاری از جمله مزایای استفاده از این چوب است. این چوب به دلیل بافت نرم و سبک برای ساخت انواع پارکت، دیوار پوش و انواع لوازم سرویس چوب منزل کاربرد دارد.

چوب روس نراد

چوب درخت یولکا نیز مانند چوب نراد از جنسی نرم، سبک و صاف برخوردار هست. این چوب طرحی زیبا، استحکام بالا و رنگ سفید متمایل به زرد دارد و از بافتی درشت، مقداری چرب و گره‌های نقطه‌ای شکل در طول چوب تشکیل شده است.

چوب روس یولکا

درختان یولکا روسی گونه‌ای هستند که رشد بسیار بالایی دارند و در زمانی ۷ الی ۸ ساله قطر این درخت به ۱۰ برابر می‌رسد.

چوب یولکا روسی از جمله چوب‌های دارای جنس نرم، گره‌های کم و ناهماهنگ، استحکام بالای چوب، مقاوم در برابر رطوبت، قابلیت چکش‌خواری بالا، بافت یک دست و جذاب، طرح دهی و انعطاف بالا است و به همین دلیل از این چوب در صنایع مختلف چوبی استفاده می‌شود.

یولکا (نوئل) از گونه‌های سوزنی‌برگ‌ها است که از زیرشاخه‌های کاج شمرده می‌شود. این نوع از چوب‌ها از جنس درخت اسپروس هست و جزو دسته چوب‌های نرم است. رنگ این چوب سفید مایل به زرد است.

چوب ساسنا روسی از جمله چوب‌هایی است که از درختان کاج تولید می‌شود و از دوام و عمر طولانی برخوردار است. این نوع چوب رنگ سفید متمایل به زرد دارد و دارای بافت نسبتاً بزرگ و مستحکمی است.

ساسنا از دسته چوب‌های راست تار و سبک تلقی می‌شود و از برش‌کاری، چکش‌خواری، طرح دهی و رنگ‌پذیری خوبی برخورداراست. همچنین چوب ساسنا روسی از جمله چوب‌هایی است که در برابر پوسیدگی عمر و دوام طولانی است. طرح و بافت یک دست و قیمت مناسب از جمله ویژگی‌های این چوب است.

چوب روس ساسنا