۶ ایده تغییر دکوراسیون اتاق خواب

یکی از عوامل مهم در ایجاد تنوع در خانه، تغییر دکوراسیون اتاق خواب است. یکنخواختی از جمله مواردی است که میتواند ضربات سنگینی به روحیه انسان وارد کرده و در فعالیت های روزمره او خلل ایجاد کند. مردم برای فرار از یکنواختی کار های زیادی انجام میدهند از جمله:

. اقدام به مسافرت
. مهمانی
. گردش های دوستانه
. و…

اما در نهایت پس از تمامی اینها، به اتاق خود باز میگردند و با یکنخواختی همیشگی دکوراسیون آن روبرو میشوند. افراد به طور میانگین ۸ تا ۱۰ ساعت از زمان خود را در اتاق خود میگذرانند. بنابراین یکی از بهترین راهکار ها جهت افزایش نشاط و دوری از یکنواختی، تغییر دکوراسیون اتاق خواب است. در این مقاله قصد داریم تا به صورت جامع در مورد دکوراسیون اتاق و تغییر آن اطلاعات، ایده ها و ترفند هایی را به شما ارائه کنیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهید.

 1. ۱عوض کردن مکان تخت خواب

  احتمالا هیچ چیزی به اندازه تخت در خواب در اتاق شما فضا را اشغال نکرده است. با کمی تغییرات مکانی در جای تخت خواب، تغییر بسیار زیادی در دیزاین اتاق خود به وجود می آورید. برای این کار نیاز به صرف زمان زیادی ندارید. چند متر جابجایی به خوبی حال اتاق شما را تغییر میدهد. اگر زمان و هزینه بیشتری در اختیار داشته باشید می‌توانید کارهای زیر را برای تغییر دکوارسیون اتاق خواب انجام دهید:

  • تعویض رنگ روتختی
  • تعویض طراح و رنگ ملحفه تخت خواب
  • تغییر رنگ خود تخت خواب
  • داشتن چند رو تختی مناسب با رنگ‌های پرده

  سعی کنید نکات زیر در جا به جایی تخت خواب رعایت کنید:

  • هیچکاه تخت را سمت درب ورودی اتاق قرار ندهید.
  • تاج تخت را سمت دیواری قرار دهید که پنجره یا ورودی حمام نباشد.
  • اگر ممکن است کنسول را روبری تحت قرار دهید.
  • الزامی وجود ندارد که کشوهای پاتختی حتما در دو طرف تخت باشند.

۲سبک نورپردازی را تغییر دهید

لامپ و چراغ ها در اتاق خواب شما صرفا وظیفه روشنایی را ندارند. بلکه میتوانند به خوبی باعث ایجاد یک تفاوت عمده در دکوراسیون شوند.

از لامپ‌های نا متعارف استفاده کنید

یک سرپیچ اضافه و حتی در صورت نبود امکانات، وجود یک لامپ دوشاخه دار که به پریز اتاق شما متصل شود تا حد زیادی در این روند کمک کننده است. میتوانید با صرف هزینه نسبتاً کمی، اقدام به خرید لامپ های خلاقانه و زیبایی کنید که حتی در زمان خاموش بودن هم زیبایی محیط اطراف خود را حفظ میکنند. از جمله لامپ های طرح دار “ادیسون” که با کمی جستجو در بازار شهر خود، آنها را پیدا میکنید.

ساخت لوستر دست ساز برای تغییر نورپردازی اتاق خواب

البته بازهم اگر علاقه ای به صرف هزینه ندارید، راهکار های ارزان قیمت تری نیز وجود دارند. میتوانید با استفاده از یک فوم یا کاغذ رنگی، لوستری کوچک و البته طرح دار برای لامپ اتاق خود بسازید. با جستجو در سطح وب ایده های بسیار مناسبی به ذهن شما میرسد. توصیه میکنیم که به هیچ عنوان از انجام این ایده صرف نظر نکنید! یک کاغذ صورتی رنگ، دور چراغ‌خواب اتاق شما میتواند رنگ دیوار ها را نیز در نظرتان تغییر بدهد. پس حتما برای اجرای آن زمان بگذارید.

نکته: نورپردازی اتاق شما با استفاده از یک ریسه نیم متری لامپ LED بر روی دیوار نیز متحول میشود. کافی است کمی خلاقیت را چاشنی فعالیت هایتان کنید تا حتی خودتان هم از نتیجه نهایی متحیر شوید.

 1. ۳تعویض رنگ پرده ها

  با اینکه پرده ها نقش مهمی در دکوراسیون داخلی منزل دارند، برای تغییر دیزاین اتاق خواب اغلب اوقات به آنها بی توجهی میشود. پارچه پرده های کوچک اتاقتان را عوض کنید! سعی کنید از رنگ دیگری استفاده کرده و تا جای ممکن این رنگ را با رنگ روتختی سِت کنید. همین نکات ریز هستند که در نهایت باعث ایجاد جلوه خاص در اتاق و دکوراسیون منزل میشوند.

  البته اگر برای تغییر اتاق خود علاقه ای به صرف هزینه و یا تغییرات زیاد ندارید، میتوانید به جای تعویض به فکر تغییر باشید! این یعنی با چند ربان رنگی و گیره کوچک، پرده اتاقتان را از ظاهر زمان حال آن متمایز کنید:

  • رنگ پرده را مکمل رو تختی انتخاب کنید.
  • از بیش از یک رنگ برای پرده کمک بگیرید.
  • حتی المقدور بیش از سه رنگ نداشته باشند.
  • از پارچه‌های متفاوت استفاده کنید.
  • از پرده‌های دولایه استفاده کنید.
 2. ۴رنگ اتاق را دستخوش تغییرات کنید

  در مقالات مختلفی در سایت از جمله دکوراسیون منزل، دکوراسیون دفتر کار و… اشاراتی به اهمیت وجود تضاد در رنگ دکوراسیون داشتیم. با ایجاد یک رنگ تیره در اتاق خود، حتی بر روی یکی از دیوار ها و ادغام آن با رنگ روشن پرده یا روتختی، میتوانید زیبایی خاصی را به اتاق هدیه دهید.

  • ایجاد تنوع در هر دیوار
  • استفاده از خطوط باریک در رنگ آمیزی
  • استفاده از کاغذ دیواری مکمل پرده یا رو تختی

  یادتان باشد که در همه پیشنهادات بالا، از تکنیک قرینه استفاده کنید. یعنی طرح‌های متضاد را در یک دیوار کار نکنید. به طور مثال اگر پرده اتاق خواب راه راه است، بهتر است دیواری که پنجره روی آن است ساده باشد.

  البته قبل از اجرای این ایده در جهت تغییر دکوراسیون اتاق خواب بهتر است یا از یک طراح حرفه ای کمک بگیرید یا تصاویر موجود در سطح وب را مشاهده کنید تا دید خوبی نسبت به آن به‌دست بیاورید.

# دوم) ایده های تغییر دکوراسیون اتاق خواب

تا اینجا یک سری از نکات کلی برای تغییر دکور اتاق را مطالعه کردید و متوجه شدید که چطور میتوان با انجام چند نکته ریز و درشت، فضای اتاق خود را نسبت به قبل متفاوت و زیباتر کرد. در ادامه قصد داریم کمی به صورت جزیی تر وارد شده و ایده های جدیدی برای تغییر دکوراسیون در اتاق به شما بدهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میکنیم دیگر مقاله تهران دیزاین سنتر را درباره ایده های طراحی دکوراسیون در اتاق خواب مطالعه نمایید.

در زیر به شش مورد از این موارد اشاره خواهیم کرد؛

۱_ تزئین دکوراسیون اتاق با ریسمان دیواری

یکی از ایده های نو و البته کم خرج برای تغییر دکوراسیون اتاق خواب، استفاده از ریسمان دیواری است. در این ایده میتوانید با ریسمان های ارزان قیمت نخی که جلوه ای سنتی دارند، دیوار های اتاقتان را تزئین کنید. کافی است یک یا چند متر از آن را با کمک چسب به دیوار بچسبانید. پس از آن هم با خلاقیت خودتان این قسمت از دیوار را کمی تغییر داده و زیباتر کنید.

میتوانید بر روی ریسمان از ریسه های لامپ استفاده کنید و یا چند تکه گل و قطعه تزیینی دیگر را به آن بیاویزید.

۲_ قفسه دیواری برای دکوراسیون اتاق

قفسه ها علاوه بر تغییر جلوه بصری اتاق میتوانند به ساماندهی وسایل شما نیز کمک شایانی کنند. انواع مختلفی از قفسه وجود دارد که قابل استفاده در اتاق شما هستند اما اگر قرار نیست وسایل سنگینی را روی آنها بگذارید، بهتر است تا از قفسه های چوبی و یا فلزی میله ای استفاده کنید. پتانسیل این قفسه ها برای تزیین شدن بسیار بالاست.

 • از قفسه‌های نا متقارن نهراسید.
 • قفسه‌های کوتاه حتی می‌توانند روی زمین هم قرار بگیرند.
 • از چند کتاب یا شمع برای تزئین استفاده کنید.

۳تغییر دکوراسیون اتاق خواب با گلدانِ گل

به طور کلی استفاده از گلهای آپارتمانی در دکوراسیون منزل میتواند عاملی مهم در ایجاد نشاط در فضای منزل باشد. قرار نیست اتاق شما تبدیل به گلخانه بشود (که البته شدنش هم زیباست). میتوانید با استفاده از چند گلدان دست ساز جلوه های طبیعی و ارگانیک را در اتاق خوابتان پیاده کنید. گلدان شما میتوانید از جنس‌های زیر باشد:

 • یک شیشه نوشابه رنگ شده با استفاده از لاک و یا اسپری
 • یک گلدان فانتزی سفالی کوچک
 • حتی یک گلدان سفالی شکسته

در انتخاب گل های آن نیز دقت به خرج دهید. میتوانید برای انتخاب بهتر، به مقاله ای که در مورد استفاده گل در دکوراسیون داخلی منزل نوشته ایم رجوع کنید. در اینجا چند نمونه گل آپارتمانی به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید در تزیین اتاق خواب از آن استفاده کنید:

 • پوتوس طلایی
 • آلوئه ورا
 • گل چمچه‌ای
 • گل آناناسیان
 • گل پاپیتال
 • و گیاه محبوب بامبو

۴_ طراحی دکوراسیون اتاق با وسایل قدیمی

وسایل قدیمی و آنتیک جایگاه خاصی در دکوراسیون منازل دارند اما نیاز نیست برای خرید آنها هزینه هنگفتی درنظر بگیرید. میان وسایل قدیمی در منزل خود به جستجو بپردازید و ببنید که چه چیزی میتواند باعث افزایش زیبایی دکوراسیون اتاق شما شود؟

 • شاید یک چمدان قدیمی
 • صندلی چوبی
 • قلک و صندوقچه‌های طرح قدیمی
 • حتی چند کتاب و مجله مربوط به سال های قبل

همگی با کمی تزیین میتوانند تبدیل به اجزای آنتیک اتاق خواب شما شوند.

۵دیوارکوب پارچه ای برای دکوراسیون اتاق خواب

ایده مناسب دیگر برای تغییر دکوراسیون اتاق خواب شما با هزینه کم و اندک، بهره بردن از دیوار کوب های ارزان قیمت است. با استفاده از چند تکه پارچه رنگی میتوانید دیوار کوب های زیبایی جهت قرار دادن بر روی دیوار اتاق بسازید. بهتر است کمی در مورد دیوارکوب و روش ساخت آنها در سطح وب فارسی جستجو کنید تا ایده های مناسبی به شما داده شود.

ساده ترین روش تهیه دیوارکوب دیواری برای تزیین اتاق خوب به شکل زیر است:

 1. کمی پارچه با زخامت زیاد تهیه کنید.
 2. کمی ابر یک تکه از یک تعمیراتی مبل خریداری کنید.
 3. ابر‌ها را به شکل‌های متفاوت و مثل پازل ببرید.
 4. پارچه‌ها را روی ابر بکشید و چسب مخصوص بچسبانید.
 5. تکه‌ها را روی دیوار نصب کنید.

۶استفاده از شمع برای تغییر دکوراسیون اتاق خواب

شمع ها حتی در حالت خاموش بودن نیز فضای اتاق شما را فانتزی و زیبا میکنند. در قفسه و یا بر روی میز کنار تخت خواب از آنها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که قرار نیست آنها را به مدت زیادی روشن بگذارید و احتمالا هدف اصلی، استفاده از شمع ها در حالت خاموش است. پس در انتخاب رنگ، اندازه و شکل آنها دقت لازم را به خرج دهید.

صندلی اپن رونیکا پشتی دار

۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان

میز ناهارخوری مستطیل

۱۴,۳۰۰,۰۰۰ تومان۱۶,۸۵۰,۰۰۰ تومان